Na początku przeszkadza zwykle nieestetyczny wygląd poszerzonych i pokręconych żył. We wczesnym stadium choroba zwykle nie daje innych objawów. W późniejszym okresie (niekiedy równolegle) mogą pojawić się obrzęki kończyn, najczęściej na stopie, wokół kostki, czemu zazwyczaj towarzyszy uczucie ciężkości, swędzenie lub niecharakterystyczne dolegliwości bólowe. Objawy nasilają się w pozycji stojącej, przy wysokiej temperaturze dnia, a zmniejszają się podczas chodzenia lub w pozycji leżącej.
W bardziej zaawansowanych stanach chorobowych mogą rozwinąć się przewlekłe zmiany skórne, którym towarzyszy świąd. Pojawiają się brązowawe przebarwienia skóry lub charakterystyczne plamki (trwałe złogi hemosyderyny - będące dowodem nadciśnienia żylnego).
Nieleczona przewlekła choroba żył zwiększa ryzyko szeregu poważnych powikłań, w tym powstawaniu stanów zapalnych i owrzodzeń w postaci trudno gojących się ran przewlekłych. Może to doprowadzić do powstania w żyłach głębokich kończyn dolnych zakrzepicy, a w naj-gorszym, zagrażającym życiu powikłaniu, do zatorowości płucnej.
Sklep internetowy