STREFA

WIEDZY

Wewnątrznaczyniowe procedury termiczne

Wewnątrznaczyniowe procedury termiczne
Jest to rodzaj zabiegu, podczas którego w światło żyły, za pomocą włókna (sondy), doprowadzana jest wysoka temperatura. Skutkiem tego jest zamknięcie naczynia. Najpopularniejszą i najszerzej stosowaną jest energia laserowa (EVLT), najlepiej z włóknami dwuradialnymi. Metodą termiczną, działającą na podobnej zasadzie energii czynnika fizycznego, jest ablacja przy użyciu fal radiowych (RFA), a ostatnio pary wodnej (SVS). Sonda wprowadzana jest do żyły nieco poniżej stawu kolanowego w kierunku pachwiny i przez nią jest dostarczona energia fal radiowych wysokiej częstotliwości (RFA) lub pary wodnej (SVS). Wcześniej tkanki wokół pnia żylnego są ostrzykiwane roztworem środka znieczulającego w ilości 300-500 ml. Obok działania przeciwbólowego, zabezpiecza on sąsiadujące tkanki, nerwy i skórę przed nadmiernym działaniem ciepła poza wnętrzem zamykanej żyły oraz zmniejsza jej średnicę. Metody te nie są odpowiednie dla krętych żylaków pni bocznych (perforatorów) i często wymagają uzupełnienia mini-flebektomiączyskleroterapią.
Skleroterapia (obliteracja)
Zabieg skleroterapii można zastosować w leczeniu wszystkich typów żylaków, zarówno w drobnych pajączkach, jak i większych żylakach. Nie są potrzebne ani operacja, ani znieczulenie. Zabieg polega na wprowa¬dzeniu odpowiedniej substancji (sklerozantu) w światło poszerzonej żyły w celu wywołania odczynu zapalnego w jej ściankach. Ściany sklejają się, włóknieją i zmienione chorobowo żyły ulegają zamknięciu. Następuje proces wchłonięcia naczynia przez okoliczne tkanki i leczona żyła zanika.
Zgodnie z europejskimi wytycznymi1 mikroskleroterapia jest metodą odpowiednią w leczeniu pajączków i żył siatkowatych. Skuteczność wynosi 80-90%.
Skleroterapia pianą
Użycie do skleroterapii środka w formie piany istotnie zwiększa jego efektywność. Spieniony sklerozant wstrzykiwany jest pod kontrolą USG, dzięki czemu lekarz może dokładnie śledzić jego drogę podania oraz zachowa¬nie się wewnątrz zamykanej żyły.
Zabieg nie wymaga znieczulenia i jest praktycznie bezbolesny.
Skleroterapia pianą jest wszechstronną, skuteczną i wysoce korzystną ekonomiczną alternatywą dla chirurgicznego leczenia żylaków.

Sklep internetowy