● Coraz częściej miasto i gmina Toszek jest obiektem zainteresowania mieszkańców województwa śląskiego pod względem budownictwa mieszkaniowego, jednorodzinnego.
Jest to związane z położeniem niedaleko centrum aglomeracji śląskiej, lecz poza bezpośrednim wpływem przemysłu na środowisko, blisko rekreacyjnych zbiorników wodnych tj. Dzierżno i Pławniowice, poza obszarem oddziaływania kopalń węgla kamiennego.
● Ze względu na wprowadzone opłaty za użytkowanie autostrady A-4 , bezpłatna trasa z Gliwic do Wrocławia przebiega właśnie przez Toszek. Duże natężenie ruchu pojazdów, szczególnie ciężkich, które ma negatywny wpływ na zabudowę śródmieścia i centrum Toszka – spowodowały powstanie zapisów w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego określających przebieg obwodnicy miasta od strony południowej i zachodniej. Przedmiotowe działki znajdują się obok lub bezpośrednio na tej drodze, co oznacza, że w przyszłości ich wartość może znacznie wzrosnąć, ponieważ zapisy planistyczne umożliwiają ich komercyjne wykorzystanie.
● Miasto Toszek prawdopodobnie powstało już w okresie wczesnopiastowskim, tj. w X – XI wieku. W 1235 roku otrzymało prawa miejskie. Należy więc do najstarszych miast w Polsce.
● Zamek w Toszku.
Historia budowli obronnych w Toszku sięga prawdopodobnie X–XI wieku, kiedy to na miejscu obecnego zamku stał drewniany gród, niegdyś kasztelania, należący w okresie rozbicia dzielnicowego do książąt śląskich, zastąpiony murowanym zamkiem na początku XV wieku. Po II wojnie światowej zamek pozostawał malowniczą ruiną. W latach 1957 – 1963 został częściowo odbudowany, stając się odtąd siedzibą toszeckich placówek kultury, ostatnio Centrum Kultury ,,Zamek w Toszku''.
● Obszar wokół Toszka, a w szczególności tereny, gdzie zlokalizowana jest przedmiotowa nieruchomość, należą do terenów obserwacji archeologicznej związanej z występowaniem znalezisk dotyczących okresu tzw. kultury łużyckiej. Kultura łużycka rozwijała się od około 1350/1300 lat p.n.e. do około 500/400 lat p.n.e..
Jest więcto teren, gdzie po wbiciu przysłowiowego szpadla można natrafić na prawdziwy skarb.